Na czym polega rozszczepienie osobowości?

Na czym polega rozczepienie osobowości? Pytam się, bo często zmienia mi się zachowanie i cały czas zastanawiam się czy nie mam podwójnej osobowości.

ponad rok temu

Witam serdecznie

Jako rozszczepienie osobowości określa się jednoczesne przeżywanie całkowicie odmiennych nastawień psychicznych (uczuć, przekonań, dążeń), bez dostrzegania zachodzących między nimi sprzeczności.

Ta ambiwalencja jest przyczyną niezrozumiałego dla otoczenia zachowania. Rozszczepienie osobowości jest charakterystycznym objawem schizofrenii. Jeśli dostrzegasz sprzeczność swoich emocji lub dążeń, to nie występuje rozszczepienie, lecz zmienność i niepewność.

Z pozdrowieniami