Nadmierna senność, drażliwość. Czy mam nerwicę?

Nie jestem tego pewna, ale ostatnio mam dziwne objawy. Od dawna coś było nie tak, jednakże teraz się nasiliło. Z drugiej strony, na lekarza jeszcze jakoś zdecydować się nie potrafię. Bardzo łatwo wyprowadzić mnie z równowagi, łatwo się denerwuję, wpadam w płacz. Jestem zła, zamykam się. Czasami napadają mnie silne duszności. Ale zawsze tłumaczyłam je astmą. Gdy się zdenerwuję, kłuje mnie w sercu, aczkolwiek nie tak strasznie często. Jestem całkiem rozkojarzona. Nigdy nie miałam problemu z koncentracją, a teraz? Na niczym nie mogę się skupić. Nie wiem, czy to ważne, ale często dopada mnie uczucie bezsilności, że też do niczego się nie nadaję, że jestem niepotrzebna. Że może warto byłoby zasnąć i nigdy więcej się nie obudzić. Do tego okropnie się trzęsę... Pocą mi się dłonie. Ciągle śpię. Zdarza się, że nawet 15 h dziennie. Choć czytałam, że właśnie bezsenność jest objawem nerwicy.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Wymieniane objawy mogą wskazywać na zespół depresyjny. Jednym z jego objawów może być nadmierna senność, problemy z koncentracją, drażliwość oraz niecharakterystyczne dolegliwości fizyczne: nerwobóle, wzmożona potliwość, duszność. Dość typowym objawem jest poczucie własnej bezsilności, bezradności oraz obniżona samoocena i myśli rezygnacyjne.

Właściwa diagnoza powinna być postawiona przez lekarza psychiatrę. Być może wskazane będzie wykonanie dodatkowych badań, np. oceniających funkcję tarczycy. Zdarza się, że objawy depresyjno-lękowe są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, wówczas konieczne jest leczenie przyczynowe.

Podstawową metoda leczenia depresji jest psychoterapia oraz stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Odpowiednie leczenie przyniesie poprawę i powrót do dobrego samopoczucia.

Psychiatra może zapisać Pani leki przeciwdepresyjne zwiększające aktywność i zmniejszające napięcie przeżywane w ciągu dnia. Większość leków przeciwdepresyjnych zaczyna działać po ok. 3-4 tygodniach stosowania, dlatego proszę nie zwlekać z decyzją o konsultacji lekarskiej.

Z pozdrowieniami