Nic mnie nie cieszy, chcę być taka, jak kiedyś. Co robić?

Zawsze byłam osobą pełną radości, pomysłów, szaloną i szybką we wszystkim. Urodziłam dwoje dzieci, jedno ma 4 lata drugie 5 miesięcy. Nie wiem czy to po porodzie pierwszego dziecka nagle, czy też stopniowo straciłam całą swoją radość.

Jestem już zmęczona sama sobą. Wszystko wydaje mi się trudne, nic mnie nie cieszy, nie widzę powodów do radości. Nie mam ochoty na zabawę z moim pięcioletnim synem, który jest wspaniały i radosny. Aż nie mogę uwierzyć, że kiedyś byłam zupełnie inna. Mąż też jest już mną zmęczony. Pamięta mnie inną i czeka, ale tamta dawna Malwina nie wraca...

Do koga się udać? Do psychologa czy psychiatry? Sama mam podstawy psychologii i wiem jak będzie przebiegać takie spotkanie, boję się że nic to nie da, tylko narazi mnie na stres i frustrację! Chcę znowu być sobą, tak bardzo jestem już zmęczona...

Witam!

Swoje obawy powinna Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą. Będzie mógł określić, czy Pani obecny stan spowodowany jest poważnym zaburzeniem (np. depresja poporodowa, która może rozwinąć się do 12 m-cy po porodzie) czy jest to raczej wynik stresu i przemęczenia. Sądzę także, że wizyta u psychologa czy psychoterapeuty byłaby wskazana.

Mimo tego, że ma Pani podstawy psychologii, nie oznacza to, że nie może Pani skorzystać z takiej pomocy. Nawet psychoterapeuci i psychologowie biorą udział w terapii. Jednak bardzo ważne jest Pani nastawienie. Jeśli z góry założy Pani, że taka pomoc nic Pani nie da, to faktycznie może nie być efektów. Terapia jest procesem, w którym przede wszystkim Pani sama rozwiązuje swoje problemy. Psychoterapeuta jest tylko przewodnikiem. Dlatego tak ważne jest Pani nastawienie względem psychoterapii i jej wyników.

Pozdrawiam