Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego a anemia złośliwa

Witam, mam niedobór witaminy B12 (mimo suplementacji 1000 mg) i kwasu foliowego, morfologia jednak wyszła w porządku. Czy może to mieć podłoże autoimmunologiczne (anemia złośliwa)? Jak można sprawdzić jaka jest przyczyna niedoboru? Oznacza się jakieś przeciwciała, lub robi się inne specjalistyczne badania? z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wobec prawidłowych wartości morfologii przede wszystkim należy wziąć pod uwagę niedobór wynikający z diety, wpływ stosowanych leków, alkoholu, choroby przewodu pokarmowego. Choroby autoimmunologiczne w pierwszej kolejności spowodowały by spadek wartości morfologii, a niedobór witamin w dalszej kolejności. Izolowany niedobór witaminy B12 może powodować niedobór czynnika Castle'a - w celu diagnostyki konieczny jest kontakt z gastroenterologiem.