O czym mogą świadczyć te objawy u 23-latka?

Witam, sporadycznie pod koniec oddawania moczu jest on koloru białego występuje przy tym pieczenie.Z badań moczu wyszły Moczany bezpostaciowe-bardzo liczne Kryształy szczawianu wapnia-liczne O czym mogą świadczyć takie objawy

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Jeżeli całościowa analiza moczu jest prawidłowa, a w osadzie wystąpiły tylko moczany bezpostaciowe oraz kryształu wapnia, nie powinno świadczyć to o stanie zapalnym układu moczowego.

Każdy wynik badania moczu należy rozpatrywać całościowo, biorąc pod uwagę brak lub obecność danych parametrów. O zakażeniu układu moczowego lub chorobie nerek można mówić, kiedy w badanym moczu wystąpiły takie wskaźniki, jak: białko, leukocyty, erytrocyty, krew oraz azotyny.

Obecność moczanów oraz kryształków wapnia mogą świadczyć o tym, że mocz został źle pobrany lub przetrzymywany. Zawsze należy pobierać środkowy strumień moczu, a następnie przechowywać próbkę w lodówce do momentu oddania do laboratorium.

Dodatkowo taki wynik może wynikać z dużego podażu witaminy C. Zakwaszenie moczu przez zwiększone przyjmowanie tej witaminy może prowadzić do tworzenia kryształków kwasu moczowego. W kwaśnym pH moczu następuje gorsze rozpuszczanie kwasu moczowego. Również obecność kryształów szczawianu świadczyć może o diecie bogatej w witaminę C.

Proponujemy konsultację z lekarzem internistą, który po przeanalizowaniu wyników badań rozwieje wszelkie wątpliwości i wskaże dalsze postępowanie.

Możliwe, że dla pełniejszego obrazu, należałoby wykonać posiew moczu oraz USG jamy brzusznej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-bakteriologiczne-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.