Ochota na słodycze po urodzeniu dziecka

Witam 5 miesiecy temu urodzilam coreczke, niestety pozostała mi duza nadwaga. Nígdy nie jadlam slodyczy, po urodzeniu ciagnie mnie do slodkiego, jak sobie poradzic aby moja figura przyponinała ta przed ciaży, niestety nie stac mnie na wizyte u dietetyka. Prosze o pomoc.

Witam Panią,
Ja zawsze powtarzam, że słodycze to nałóg i im więcej ich jemy tym większą odczuwamy na nie ochotę. Po zjedzeniu słodyczy gwałtownie rośnie poziom cukru w naszym organizmie. Szybko wzrasta również poziom insuliny, która ,,trawi'' cukry i tak jak one szybko wzrosły tak szybko spadają i w momencie nagłego spadku cukru my odczuwamy głód na słodycze. W ten sposób powstaje błędne koło a każdy kawałek czekolady napędza kolejny. Proszę z tym walczyć a zobaczy Pani że się od słodyczy odzwyczai i za jakiś czas powie że mogą nie istnieć
Apetyt na słodycze jest również skutkiem źle zbilansowanej diety. Jeżeli jemy nieregularnie, posiłki są ubogie węglowodany złożone - główne źródło energii to organizm zaczyna domagać się energii a Pani sięga po najprostsze jej źródło czyli słodycze- cukry proste. Efekt ,,zastrzyku energetycznego'' się pojawia ale jest bardzo krótkotrwały.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry,

po ciąży mocno zmienia się system hormonalny organizmu, jak i nasze zachcianki żywieniowe.

Wszystkim pacjentom gorąco polecam włączyć do codziennego jadłospisu conajmniej 500 g surowych warzyw, np. w postaci sałatki (najlepiej podzielić ją na 2 części - przed i po południu) - błonnik zawarty w tych warzywach wypełni żołądek hamując nasz apetyt na inne przekąski. Dobrze sprawdzają się również świeże owoce, szczególnie te twarde, np. jabłka.

Ponadto polecam takie produkty jak mięsa, nabiał i jaja spożywać zawsze w towarzystwie warzyw - znów błonnik w nich zawarty mocno spowalnia wchłanianie tłuszczu z takich potraw.

Ograniczyć do minimum, lub zupełnie wykluczyć (szybciej Pani schudnie) słodyczne, słodkie napoje (uwaga na wody smakowe!), soki owocowe, słone przekąski, produkty z tzw. białej mąki (pieczywo, makarony, kluski).

Poza tym pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym: poleca się szybkie spacery, jazdę na rowerze, pływanie itp. przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut.

Szanowna Pani,
Przede wszystkim podstawą będzie walka z chęcią na słodycze i drastyczne zmniejszenie ich spożycia, a najlepiej ich zupełne odstawienie. Tak samo słonych przekąsek, fast-food'ów, wysoko przetworzonej żywności (np. gotowej do spożycia po podgrzaniu), słodkich napojów. Podstawą będzie również zwiększenie aktywności fizycznej.

Proszę także włączyć do swojej diety dużą ilość warzyw, zamienić pieczywo jasne na razowe, wprowadzić do diety kasze gruboziarniste, ryż brązowy, ciemne makarony - aby zadbać o odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl

Proszę zacząć od regularnych posiłków co 3-4 godz. od razu zauważy Pani, ze ochota na słodkie jest mniejsza. Podejrzewam, że opiekując się małym dzieckiem zapomina Pani o sobie, o jedzeniu. Jeśli poziom cukru spada chętniej sięgamy po rzeczy, które go szybko podnoszą czyli słodycze....