Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogące odpowiadać zmianom demielinizacyjnym

W podkorowej istocie białej obu półkul mózgu w płacie czołowych i ciemieniowych liczne, częściowo zlewające się ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2 zależnych i FLAIR , częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1- zależnych. ( największe w zakresie płata czołowego - 16/6 mm) nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu.Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogą odpowiadać zmianom demielinizacyjnym lub niespecyficznym naczyniopochodnym. Co to oznacza? Sm? Widać to w TK.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczne jest rozszerzenie diagnostyki. proszę koniecznie udać się do lekarza neurologa, po badaniu będzie można określić odpowiednio dalsze postępowanie.

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).