Opis USG tarczycy 50-latki

Witam! Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu USG Tarczyca w badaniu palpacyjnym bez wyczuwalnych guzkow, węzły na szyi nie sa wyczuwalne, skóra sucha, nad płucami-szmer pecherzykowy, czyty, ASM ok 78/min. Płat prawy; 22x20x48mm Płat lewyt: 20x25x51mm Tarczyca połozona jest typowo, echogenicznosć silnie ubogoechowa, niejednorodna, liczne pasma tkanki łącznej obustronnie, w płacie prawym w częsci srodkowo-dolnej obszar o o podwyższonej w stosunku do otoczenia echogeniczności z otoczka ubogoubogoechową o wymiarach 11,8 x10 x 10mm. Po stronie lewej w śasiedztwie naczyn duzych - obszar z hypoechogennym centrum 8x7x12mm ( wezeł chłonny susp) Rozpoznanie zaspalenie tarczycy autoimmunologiczne Guzk tarczycy pojedynczy, nietoksyczny Guzek prawego płata tarczycy do biopsji cienkoigłowej celowanej

Renata GrzechociĹska

Witam.
Ze względu na znaleziony guzek konieczna jest biopsja cienkoigłowa, która polega na nakłuciu zmiany za pomocą cienkiej igły i pobraniu komórek ze zmiany. Z powodu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy oraz wyżej wymienionej zmiany konieczna jest opieka endokrynologa.
Pozdrawiam.