Paraliżujący stres u 22-latki

Od kilku tygodni żyję w ciągłym stresie. Nie jest to jednak stres mobilizujący. Mam gulę w gardle, nie mogę jeść, śpię po 5-6 godzin. Schudłam 7 kilogramów i teraz przy wzroście 178 ważę 53 kilogramy. Zawsze się denerwowałam czy to egzaminem, czy wyjazdem. Kiedyś nie jadłam nawet przez pięć dni, a teraz to już mnie wykańcza. Nie potrafię normalne funkcjonować. Ciąglę się czegoś boję.. Mam 22 lata. Byłam u psychologa, ale stres ciągle nawraca... Co mam robić?

Dzień dobry!

Warto kontynuować konsultacje psychologiczne i rozważyć podjęcie psychoterapii, a także skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub, na początek, z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z kolejnymi specjalistami w zależności od sugestii i zaleceń.

Pozdrawiam!

Witam Panią. Z pewnością opisane przez Panią dolegliwości wywołują u Pani cierpienie. Napisała Pani, że od kilku tygodni żyje w ciągłym stresie. Być może stoją za tym jakieś wydarzenia z niedalekiej przeszłości lub istniejące od jakiegoś czasu objawy przybrały na sile (a są związane z bardziej odległymi wydarzeniami). Wracając do Pani dolegliwości (objawów) chciałbym odwołać się do konkretnej koncepcji pod nazwą Somatic Experiencing. Jest to metoda leczenia objawów traumy. Twórca tej koncepcji Peter Levine twierdzi, że trauma jest wywołana zablokowaniem energii w układzie nerwowym człowieka. Do zablokowania dochodzi jeśli podczas trudnej (czasem niebezpiecznej) sytuacji zmobilizowana przez organizm energia potrzebna do stawienia czoła tej sytuacji nie zostanie rozładowana. Ta nierozładowana energia może wywoływać różne objawy świadczące o rozregulowaniu organizmu. Opisane przez Panią objawy mogą na ten problem wskazywać. Chciałbym zwrócić Pani uwagę na słowo mogą. Potrzebuje się Pani upewnić w kontakcie bezpośrednim ze specjalistą. Napisała Pani, że ciągle się czegoś boi. Mam wrażenie, że mimo wspomnianego kontaktu z psychologiem nie dotarła Pani do sedna problemu. W Gdańsku pracuje specjalista praktyk metody Somatic Experiencing (podaję link do jego strony http://trauma.org.pl/). Proszę wykonać następny krok w kierunku szukania pomocy dla siebie i skontaktować się z tym specjalistą. Pozdrawiam Panią.