Pierwsza tabletka antykoncepcyjna a pierwszy dzień okresu

Witam. Chciałam zapytać, czy jeżeli miesiączkę dostałam około godziny 14-stej, a pierwszą tabletkę antykoncepcyjną zażyłam tego samego dnia o godzinie 20.30, to czy można to spokojnie liczyć jako wzięcie tabletki pierwszego dnia okresu? Czy te 6 godzin pomiędzy rozpoczęciem krwawienia a przyjęciem tabletki nie zmniejszą jej skuteczności? Dodam, że nie zabezpieczałam się dodatkowo przez pierwszy tydzień stosowania tabletek, bo założyłam, że choć po 6-u godzinach to jednak wzięłam ją pierwszego dnia miesiączki, a teraz się stresuję. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Opóźnienie w przyjęciu pierwszej tabletki wynoszące 6 godzin od wystąpienia miesiączki nie powinno mieć istotnego znaczenia. Postąpiła Pani prawidłowo. Działanie antykoncepcyjne powinno być pełne już od pierwszego dnia.