Płyn gromadzący się w miejscu usuniętego ganglionu

Dawno temu miałem operacje wyczyszczenia ganglionu i zablokowania torebki przy stawowej kolana. A ze 20 lat spokoju. Obecnie jakiś rok temu zauważyłem małą ilość płynu, w tym miejscu, gdzie była operacja (jakieś 05cmx1,0cm), od 2-3 miesięcy zrobiła się jakby przetoka i płyn zbiera się w drugim miejscu, jest to na pewno płyn, bo jak nacisnę tę gulkę, to rośnie w tym drugim miejscu i na odwrót. Oba te miejsca z płynem są wielkości pestki od śliwki, więc nieduże i nie bolą (na razie), nie wiem co z tym zrobić, czy przekłuć, aby ten płyn wyciekł, czy iść do specjalisty ortopedy?

Trudno mi określić bez bezpośredniego badania czym mogą być spowodowane objawy jakie Pani opisuje. Raczej miejscowy stan jaki Pani opisuje może wskazywać na powstanie przetoki między stawem kolanowym, a tkanką podskórną z wytworzeniem się zbiorników płynowych (przelewanie się cieczy pomiędzy tymi zbiornikami). Nie radzę absolutnie takich zbiorników samodzielnie nakłuwać, gdyż może to doprowadzić do ciągłego wycieku cieczy z jamy stawowej. Trzeba w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z ortopedą. Zapewne ortopeda wykona lub zaleci jeszcze wykonanie USG kolana celem oceny czy opisywane zmiany przetokują, mają kontakt z jamą stawową (jest to ważne celem zadecydowania co do dalszego sposobu postępowania zapewne zabiegowego).