Sertagen i Miansegen

Dzień dobry. Mam 20 lat i następujący problem. Rok temu straciłam bardzo bliską mi osobę, z którą planowałam swoja przyszłość. Bardzo to przeżyłam i niestety odbiło się to na moim zdrowiu. Konieczne było więc leczenie, gdyż zaczęły mi dokuczać stany depresyjne. Lekarz do którego poszłam przepisał mi tabletki Sertagen i Miansegen. Biorę je już od ponad dwóch tygodni i nie widzę specjalnej poprawy stanu mojego zdrowia. Proszę o odpowiedz po jakim czasie mogą zacząć działać te tabletki? Czy są faktycznie skuteczne? Czy długo będę musiała je zażywać aby wyjść z depresji? Po jakim czasie powinnam zauważyć efekty? Czy może powinnam zmienić któryś z leków, np Sertagen? Zastosować zamiennik? Może powinnam zwiększyć dawki Sertagenu i Miansegenu, żeby szybciej zauważyć poprawę? Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam. Jolanta

Sertralina i mianseryna to sprawdzone leki przeciwdepresyjne. Ich działanie przeciwdepresyjne i uspokajające obserwujemy zwykle po 2-3 tygodniach od początku kuracji, ale na pełny efekt ich działania najczęściej trzeba czekać dłużej (powyżej 1 miesiąca).

Magdalena Mroczek

Sertagen czyli sertralina to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Stosowany jest on w leczeniu depresji, w tym towarzyszących objawów lęku, leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i w zespole stresu pourazowego u kobiet. Jest to lek często stosowany jako lek pierwszego wyboru w leczeniu depresji.

Miansegen czyli mianseryna jest również często stosowana w przebiegu depresji. Jej działanie polega na hamowaniu receptora a2-adrenergicznego oraz nasilaniu przemiany noradrenaliny w mózgu. Ma działanie przeciwlękowe, uspokajające. Poprawia jakość snu, wydłużając go i pogłębiając. Z powodu działania nasennego często stosowana jest na noc.

Dwa powyższe leki bardzo często stosowane są łącznie w leczeniu depresji. Na pierwsze efekty ich działania trzeba jednak poczekać minimum 2-3 tygodnie. Pełne działanie rozwijają dopiero po ponad 1 miesiącu, chociaż różni się to w zależności od organizmu danej osoby. Dlatego w Pani przypadku leki należy brać dalej, nawet jeśli w tym momencie nie odczuwa Pani znacznej poprawy. Jeśli pojawią się działania niepożądane tj. senność, nudności czy brak apetytu i osiągna one znaczne nasilenie, proszę zgłosić się do lekarza, który je przepisał. Leków nie powinno się samodzielnie odstawiać.

Przy pierwszym epizodzie depresji leki powinno się brać minimum pół roku, ale jak długo dokładnie o tym decyduje lekarz. Przed odstawieniem leku warto zgłosić się do lekarza i on powie, jak należy to zrobić.

Mian