Podejrzenie rozpadnięcia się krążka międzykręgowego

Witam. Właśnie dostałem wynik i nie bardzo się na tym znam. Jeżeli może ktoś mi odpowiedzieć? Wyprostne ustawienie odcinka lędźwiowego. Zmiany degeneracyjne krążka m/k L5/S1 pod postacią obniżenia wysokości i intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych. Przykrążkowe obszary trzonów tych kręgów z cechami zwyrodnienia tłuszczowego. Na poziomie tym widoczna rozległa pośrodkowo- lewoboczna ekstruzja krążka m/k ze znacznym uciskiem worka oponowego i lewego korzenia rdzeniowego w odcinku wewnątrzkanałowym, z cechami stenozy wewnątrzkanałowej. Wewnątrz kanału kręgowego, głównie w zachyłku lewobocznym, widoczne jest ponadto niejednorodne ognisko izointensywne w obu czasach relaksacji,wielkość ok. 30mm (wym.CC- ciągnący się od wysokości 1/3 górnej trzonu kręgu L4 do linii blaszki granicznej górnej kręgu S1) x 10mm(wym.AP)x16mm(wym.DS.)dodatkowo znacznie uciskajace struktury nerwowe, odpowiadające najpewniej wypadniętemu sekwestrowi krążka m/k (w djagnostyce różnicowej (mniej prawdopodobne)-ewent. zmiana ekspan. zewnatrzoponowa). Stożek rdzenia i włókna ogona końskiego o prawidłowej intensywności sygnału. W: podejrzenie sekwestracji jadra miażdżystego na poziomie L5/S1
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
W opisie badania radiolog podejrzewa, iż krążek międzykręgowy ( to jest to samo co dysk) rozpadł się i jego części przesunęły się niżej uciskając korzenie nerwowe i worek oponowy w pobliskiej lokalizacji. Prócz tego opisywane są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nie wiem, jakie objawy towarzyszą temu procesowi, ale wynik ten na pewno należy skonsultować z ortopedą zajmującym się operacjami kręgosłupa lub ewentualnie neurochirurgiem, ponieważ stan taki wstępnie (nie mam całości obrazu) kwalifikuje się do postępowania operacyjnego. Jeżeli lekarz zadecyduje, by wykonać dalszą diagnostykę - należy powtórzyć badanie rezonansu magnetycznego z podaniem kontrastu.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty