Podwyższony poziom ALAT u 26-latka

Witam Mma pytanie robilem badania i mam bardzo podwyzszony ALAT max 41 a ja mam 84 jak rowniez ASPAT max 40 a mam 43 co jest tym spowodowane

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane nieprawidłowości, tj. podwyższony poziom ALAT i ASPAT mogą mieć wiele przyczyn. Może być to bowiem wynik schorzeń wątroby (wirusowe zapalenie wątroby, uszkodzenia polekowe wątroby, autoimmunologiczne zap. wątroby, itd.), nadużywania alkoholu, nieprawidłowej diety, schorzeń pęcherzyka żółciowego ale także chorób ogólnoustrojowych. Konieczna jest dokładniejsza diagnostyka, która umożliwi postawienie konkretnej diagnozy. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem POZ, który wdroży właściwe postępowanie.