Problem ze snem i niepokojem

Nie wiem od czego zacząć. Po intensywnym dniu (czasami nieświadomie się czymś zdenerwuję) przychodzi wieczór i mam stany lękowe albo obawiam się, że będę je miała, nie będę mogła zasnąć albo wcześnie muszę wstać. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Nie wiem, jak to zwalczyć? Może napiszę od czego się zaczęło. Po tym jak miałam mega dużo nauki na studiach (chciałam koniecznie wszystkiemu podołać) oraz nie potrafiłam sobie poradzić z życiem prywatnym, bo tu też mi nie było łatwo:( (zawiedziona miłość już 3 z kolei, porażka) oraz dziwny atak i choroba taty, którą źle przeszłam, spowodowały, że stałam się lękliwa, bojąca się wszystkiego, jakichkolwiek wyzwań, nie wspominając o niepowodzeniach. Chciałabym normalnie funkcjonować, a nie potrafię wrócić do tego jaka byłam przed. Czy kiedyś mi to minie? Nie jestem osobą otwartą, dlatego najłatwiej mi napisać o wszystkim przez internet i prosić o poradę, jak mogłaby sama z tym walczyć.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Problemy ze snem często mają swoje źródło w reakcji na przeżywany stres i problemy osobiste. Istotną pomoc w tym zakresie może Pani uzyskać dzięki rozmowie z psychologiem lub psychoterapeutą. Takie same trudne sytuacje życiowe mają bowiem różne znaczenie dla różnych osób. Jest to związane z odmiennymi doświadczeniami i przekonaniami na temat siebie i otoczenia. Psychoterapia polega na poznaniu sposobu, stylu myślenia i dobraniu takich sposobów pomocy, które są skuteczne dla konkretnej osoby.

Wielu ludzi ma problemy z mówieniem o swoich emocjach i ,,otwarciem się". Nie stanowi to przeszkody w procesie psychoterapii. Unikanie zaś mówienia o emocjach oraz ich przeżywania może przyczyniać się do części Pani problemów. Jeśli stosowanym sposobem radzenia sobie jest "ucieczka" w działanie, odwracanie uwagi, to lęk i niepokój mogą nasilać się właśnie przed zaśnięciem. Pora wieczorna to zazwyczaj czas wyciszenia, małej aktywności, niewielkiej ilości bodźców. Wtedy mogą ujawnić się tłumione emocje. Dlatego też warto wyznaczyć sobie określoną porę dnia na przemyślenie problemów. Takim czasem może być jedna godzina terapii w tygodniu.

Z kolei przed snem warto unikać bodźców wywołujących niepokój, np. wyłączyć telefon. Może Pani spróbować zapisywać sobie nieprzyjemne myśli budzące lęk. Pomaga to w opanowaniu częstej ,,gonitwy" myśli towarzyszącej nieprzyjemnym stanom emocjonalnym. Bezpośrednio przed snem można natomiast trenować relaksację.

Warto nawiązywać kontakty z innymi, rozmawiać o swoich problemach i emocjach, dzielić się nimi, poszukiwać i udzielać wsparcia. Może byłoby warto zapisać się np. na jakieś zajęcia, które umożliwiłyby Pani nawiązanie kontaktów i relaks? Mogłyby to być zajęcia sportowe lub artystyczne. W opanowaniu lęku przed bezsennością może również pomóc krótkotrwałe zastosowanie leków nasennych. W tym celu wskazana byłaby ewentualnie konsultacja psychiatryczna.

Bezsenność może być związana z depresją, wówczas dobry efekt można uzyskać dzięki lekom przeciwdepresyjnym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu dobrego samopoczucia.