Rezonans magnetyczny w celu stwierdzenia neuralgii

Witam,Cd.pytania o neuralgię nerwu trójdzielnego.Choruję na na ww.chorobę,proszę o inf.w jakim celu zaleca się wykonanieMR głowy?Czy w celu wykluczenia innych schorzeń-jakich?Czy w obrazie MR są widoczne zmiany charakterystyczne dla neuralgii nerwu trójdzielnego?Poprzednie pytanie jest pod linkiem:http://portal.abczdrowie.pl/pytania/ataki-bolu-obejmujace-polowe-prawej-strony-twarzy?utm_source=notifications&utm_medium=email&utm_campaign=Nowa+odpowiedz+na+Twoje+pytanie+-+abcZdrowie.pl Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie może wykazać np cechy ucisku na nerw.

Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból może być rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia. Często zdarza się, że przyczyny neuralgii nie można znaleźć.
Podstawowym badaniem jest MRI mózgu, często z opcją angio.
Badanie MRI pozwala również wykluczyć inne choroby, objawiające się podobnym bólem np guz kąta mostowo móżdżkowego, stwardnienie rozsiane.
Taki ból może towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych, zapaleniu zatok przynosowych, chorobom oczu i uszu.