Rozdrażnienie, nerwowość i wybuchy złości a depresja poporodowa

Witam, jestem mamą 9-miesiecznego dzidziusia. Od pewnego czasu jestem cały czas w złym humorze, awanturuję się, nie mam na nic siły, jestem zmęczona... Mój narzeczony już nie umie wytrzymać codzinnych kłótni, czasami zdarza nam się nawet wybuchnąć przy dziecku.

Czasami boję się, ze mogę go stracić, ale nie umiem się powstrzymać, bo zawsze mi coś nie pasuje, choć on się stara. Czy to depresja? Co zrobić, żeby wrócić do normalności? Proszę o pomoc! Może to depresja poporodowa? Z góry dziękuję! Młoda mama

Witam!

Problemy z samopoczuciem i nastrojem często występują u młodych mam. Związane to może być z całkowicie nową sytuacją i przystosowywaniem się do niej, zmianami hormonalnymi, przeciążeniem związanym z nadmiarem obowiązków, czy poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Jeśli chce Pani popracować nad swoim samopoczuciem i pogłębić relacje z mężem i dzieckiem, to warto skorzystać z pomocy psychologa. Myślę, że poznanie przyczyny problemów i zrozumienie swoich przeżyć pozwoli Pani powrócić do równowagi psychicznej.

Pomocne mogą być także spotkania grup wsparcia. W trakcie takich spotkań może Pani opowiedzieć o swoich problemach, poznać problemy i rozwiązania ich innych osób, nawiązać nowe wartościowe znajomości.

Pozdrawiam