Surowica krwi a osocze

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące surowicy krwi i osocza. Mianowicie czy osocze to jest to samo co surowica krwi? Czytając w internecie różne informacje zauważyłam, że te pojęcia czasami stosowane są wymiennie i zastanawiam się czy to wynika z błędu osób, które przekazują informacje czy też faktycznie jest to to samo. Mi się zawsze wydawało, że surowica krwi i osocze to jednak nie są nazwy oznaczające dokładnie to samo. I jeśli nie jest ot jednak to samo to chciałabym zapytać jaka jest ewentualna różnica między surowicą krwi a osoczem? Czym te składniki się różnią? Czy jest jakaś zależność między nimi, na przykład że osocze wchodzi w skład surowicy krwi albo odwrotnie - surowica krwi w skład osocza? Od dłuższego czasu nurtuje mnie to pytanie a nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji na ten temat. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymczak

Osocze jest składnikiem krwi, w którym znajdują się elementy morfotyczne krwi (komórki:erytrocyty, limfocyty, płytki, itd.) a surowica jest składnikiem krwi bez tych wszystkich składników.
Pozdrawiam