Czy oddawanie osocza krwi jest bezpieczne?

Dzień dobry. Oddaje regularnie co 2 tyg honorowo osocze krwi. Czy są tego jakieś negatywne skutki dla organizmu oraz jaką suplementacje (witaminy, minerały, jakieś lekarstwa) mogę stosować bezpośrednio po oddaniu aby organizm się szybciej regenerował i nie odczuwał skutków negatywnych jeżeli takie są?
KOBIETA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zadanie pytania na serwisie i jednocześnie gratulujemy chęci pomocy innym poprzez oddawanie osocza.

Oddawanie krwi czy osocza obwarowane jest licznymi zasadami. Dawca musi być zdrowy, nawodoniony, możliwie jak najlepiej wypoczęty, mieć odpowiednią wagę (min. 50 – 60 kg), oczywiście przed badaniem wykonywane są badania krwi, przeprowadzany jest wywiad lekarski, by wyeliminować ewentualne zagrożenia, negatywne skutki zarówno u dawcy, jak i biorcy. Ponadto nie można przekraczać ilości 25 litrów oddanego osocza rocznie. Stąd bardzo niskie ryzyko skutków ubocznych oddawania osocza. Oczywiście może pojawić się osłabienie, nawet omdlenie, zaś na skórze przez jakiś czas może utrzymywać się siniak, jednak wymienione efekty uboczne są raczej krótkotrwałe.

Zachęcamy też, by przed kolejnym oddaniem osocza, opowiedzieć lekarzowi o swoich wątpliwościach oraz obawach. Specjalista, mając przed oczami Pani wyniki badań, będzie mógł zalecić dietę oraz udzielić wskazówek odnośnie prowadzenia zdrowego trybu życia.

Odpowiedź na podobne zapytanie może Pani znaleźć pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-skutki-uboczne-regularnego-oddawania-osocza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.