Ryzyko wystąpienia cukrzycy w ciąży

Odebrałam wyniki na poziom glukozy na czczo, który wyszedł 83 mg, a po obciążeniu 75 g wynosi po 1 godzinie- 139 mg, a po 2 godzinach-139 mg Chciałabym wiedzieć, czy jestem w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy w ciąży. Wizytę mam dopiero za tydzień, a jestem w 25 tygodniu ciąży. Prosiłabym o szybką odpowiedź. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Wynik glukozy na czczo jest prawidłowy.
Obciążenie glukozą (75g) także wypadło w granicach normy.
Niemniej jednak jest Pani w górnej granicy normy - od 140 mg/dl po dwóch godzinach od przyjęcia glukozy rozpoznawana jest cukrzyca ciążowa.
Dlatego też można uznać, że jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka.
Cukrzyca ciążowa najczęściej rozwija się w drugim trymestrze.
Należy zastosować dietę, która powinna być wystarczającym środkiem zapobiegawczym.
Wyniki oczywiście na najbliższej wizycie powinny zostać także skonsultowane z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.