RZS i nadczynność tarczycy a przybieranie na wadze

DZIEN DOBRY. Mam 66 lat , od ok. 10 lat choruje na RZS, przyjmuje leki: Prednisilon acis (dawki rozne, obecnie 5 mg) oraz zastrzyki Metex = 15 mg Methotrexat. 3 lata temu okazalo sie , ze mam nadczynnosc tyrczycy, przez ok. poltora roku intensywnie sie leczyla. Obecie nie biore zadnych lekow na tarczyce. Ale zaczelam tyc, juz od 3-4 lat stale moja waga rosnie. Cale zycie bylam szczupla a teraz waga doszla do 84 kg. Nie pomagaja zadne diety (sama gotuje), zadne porady jedzeniowe.

Prawdopodobnie problemem jest nieodpowiednie wyrównanie problemów z tarczycą. Większość osób leczonych na nadczynność tarczycy w efekcie przestawiona zostaje w kierunku niedoczynności i w ciągu około roku od podjęcia leczenia przybiera na wadze około 10-15 kg. Dieta w takiej sytuacji ma tylko charakter wspomagający, podstawą poradzenia sobie z takim problemem jest doprowadzenie do równowagi działania tarczycy. Polecam sprawę skonsultować z prowadzącym endokrynologiem, który powinien zalecić odpowiednie badania i sprawdzić jaki jest obecny poziom hormonów tarczycy. Życzę dużo zdrowia.