Kobieta , 56 lat Dzień dobry, od dwóch tygodni po dłuższej przerwie leczę się z powodów stanów lękowych i depresji zaczęłam brać mozarin 10mg, mój lekarz jest na urlopie i proszę o odpowiedź, czy mogę czasem dorażnie wspomóc oxazepam 10mg ? Dziękuję i Pozdrawiam.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam Panią,

W początkowym okresie terapii escitalopramem (zanim lek w pełni rozwinie swoje działanie terapeutyczne) może wystepować lęk związany z samym przebiegiem zespołu lekowo-depresyjnego. Można zatem doraźnie łągodzić takie objawy przy pomocy benzodiazepin (oxazepamu). Pod jednym wszakże warunkiem- takie wspomaganie benzodiazepinami nie powinno trwaćdłużej niż 2-3 tyg. Warto takzę wypróbować dawkę 5 mg (pół tabletki) oxazepamu. Możę okazać się, że nawet tak niewielka dawka będzie skuteczna jeśli objawy lękowe nie są bardzo nasilone.

Pozdrawiam!

Mgr Barbara Szalacha 75
Mgr Barbara Szalacha Psycholog, Rzeszów 75 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
lęki w języku psychoterapii są następstwem tłumienia emocji negatywnych.Tak więc zachęcam,by spróbowała Pani,niezależnie od obecnego sposobu leczenia podjąć tę formę pomocy ,również w porozumieniu z lekarzem.który może wystawić skierowanie do odpowiedniego specjalisty ,jak też w zastępstwie psychiatry wypowiedzieć się na temat,o który Pani pyta.
Zachęcam ze swej strony i równiez pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Lęk – Lęk to stan psychiczny, w którym rodzi się poczucie zagrożenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Jeśli poczucie zagrożenia wpływa negatywnie na nastrój przez dłuższy czas, to możemy mówić o depresji lękowej.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju.  Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Leki i suplementy

Xanax - charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Xanax to lek psychotropowy o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym oraz nasennym. Xanax stosuje się krótkotrwało w stanach lękowych oraz w stanach lękowych, które występują w depresji. Preparat występuje w postaci tabletek. Xanax dstępny jest jedynie...