Strzelanie w kolanie a chondromalacja

Czy strzelania a kolenie musi oznaczać chondromalację, czy jest często rzeczywiście mylone z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Strzelanie w kolanie to objaw właściwie charakterystyczny dla chondromalacji. Drugim typowym dla tego typu zmian objawem jest ból zlokalizowany w przedniej części stawu kolanowego. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego charakteryzuje się natomiast typowym wywiadem (wystąpienie objawów w czasie wysiłku, na skutek wielokrotnych ruchów zgięcia i wyprostu stawu kolanowego) oraz dolegliwościami bólowymi po bocznej stronie stawu kolanowego. Tak naprawdę już wywiad i objawy pozwalają nam rozróżnić te dwa schorzenia. Potwierdzenie możemy uzyskać wykonując specjalne testy (Ober’a, Renne, Noble’a, Thomas’a).