Styczność z dzieckiem, które przechodzi ospę wietrzną

Czy jeśli nie chorowalam na ospę wietrzną (mam 27 lat) i bede miała za tydzien styczność z dzieckiem u którego wlasnie pojawiły sie pierwsze krostki moge uniknąć zachorowania? Dwa lata temu zaszczepilam sie przeciwko wirusowi ospy, jednak przyjmuje teraz antybiotyk ponieważ mam chore zatoki, wiec rownież obniżona odporność. Dodam rownież ze razem z dzieckiem mającym ospę mieszka młodsze rodzeństwo które tez nie przechodziło ospy i nie wiadomo czy nie maja one juz wirusa w organizmie..

Ospa jest zakaźna 2 dni przed wystąpieniem wysypki do czasu przysychania krost, okres wylęgania to 2-3 tygodnie. 1 dawka szczepionki chroni Panią w 95%. nie można wykluczyć zakażenia w 100%. Pozdrawiam