Tabletka antykoncepcyjna - przyjmowanie po raz pierwszy

Poszłam do lekarza po tabletki. Był wtorek a miesiączka jak mi sie wydawało rozpoczęła się we czwartek rano. Lekarz powiedział bym nie czekała kolejnego miesiąca i wzięła tabletkę mimo, że już jest 5 dzień, co nawet sprzyja młodym dziewczynom przy rozpoczęciu antykoncepcji. Tak też zrobiłam, połknęłam dokładnie o 22. Później jak się okazało popełniłam błąd. Miesiączka pojawiła się dzień wcześniej, w środę co daje nam 6 dni a nawet już prawie 7. Lekarz przepisał mi tabletki Novynette. Mówił, że w pierwszym tygodniu po zakończeniu miesiączki można spokojnie jeszcze przyjąć tą pierwszą tabletkę, gorzej już w 2/3 tygodniu. Wtedy najlepiej poczekać. Jeszcze nie współżyłam z partnerem, więc mogę wykluczyć ciążę. Moje pytanie jest: czy tabletki działają tak jak powinny? A może powinnam przerwać ich branie i poczekać jakiś tydzień na krwawienie i wtedy zażyć tabletkę w 1/2 dniu. Dodam jeszcze, że właśnie dziś połknęłam już 14stą. Czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Najchętniej zalecanym modelem rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zażycie tabletki w pierwszym dniu cyklu. Niektórzy lekarze, za przyzwoleniem producentów sugerują rozpoczęcie pierwszego blistra między 2 a 5 dniem cyklu, choć w tej sytuacji konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez 7 dni.

W Pani sytuacji, kiedy pierwsza tabletka przyjęta została po tym terminie konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez cały bieżący cykl. Pełną skuteczność preparatu uzyska Pani dopiero wraz z rozpoczęciem nowego blistra.
Zdeydowanie odradzam odstawianie tabletek w połowie blistra. Takie zachowanie może jedynie wprowadzić zamieszanie w Pani gospodarkę hormonalną. Proszę zatem spokojnie dokończyć obecne opakowanie, wykonać 7 dniową przerwę i zacząć kolejny listek.

Pozdrawiam.