Equoral a tabletki antykoncepcyjne

Dzień dobry. Na wstępie zaznaczę, że od ponad 10 lat choruję na łojotokowe zapalenie skóry, a od jakiegoś czasu przyjmuję Equoral (cyklosporyna). Zastanawiam się też nad rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej (myślę o tabletkach albo plastrach) i w związku z tym chciałabym zapytać, jaki ma wpływ Equoral na działanie tabletek antykoncepcyjnych, ewentualnie plastrów? Czy podczas leczenia Equoralem antykoncepcja będzie skuteczna? Jakie skutki może przynieść jednoczesne przyjmowanie Equoralu i tabletek antykoncepcyjnych? Czy mogą wyniknąć z tego połączenia jakieś efekty uboczne? Przyznam szczerze, że zgubiłam ulotkę Equoralu i nie jestem w stanie sprawdzić, czy jest tam coś na temat jego działania i wpływu na antykoncepcję. Dlatego zależy mi na informacji, czy można przyjmować Equoral razem z tabletkami antykoncepcyjnymi i czy nie osłabi on ich działania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Renata GrzechociĹska

Cyklosporyna nie obniża skuteczności antykoncepcji jednak tabletki antykoncepcyjne podwyższają jest stężenie we krwi, co może powodować nieskuteczność leczenia cyklosporyną. Proponuję powiedzieć o stosowaniu antykoncepcji lekarzowi, który przepisał leczenie cyklosporyną.