Trichotillomania od 14 lat oraz niskie poczucie własnej wartości, unikanie czynności i wewnętrzna blokada

Witam... od 14 lat cierpię na trichotillomanię... od dluższego czasu zauważyłam że mam coraz mniej siły i chęci do działania, coraz niższe poczucie własnej wartości, unikam czynności tzn. odkładam na później, mam poczucie że jestem beznadziejna, czasami nie mam siły już żyć. Chciałabym coś zmienić, chciałabym być wkońcu z siebie dumna, nie bać się ludzi i świata... nie wiem jak zacząć się zmieniać... Podejmuje próby ale po paru dniach wszystko lega w gruzach... czuje wewnętrzną blokadę... Ania

Pani Aniu - nie pisze Pani niestety czy korzysta psychoterapii czy też nie. Ta forma współpracy ze specjalistą przynosi najlepsze i najtrwalsze efekty. Zatem jeżeli na przestrzeni 14 lat nie przechodziła Pani psychoterapii - polecam zrobić to teraz. Szczególnie efektywna w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jest terapia poznawczo-behawioralna. W tym nurcie również psychologowie pracują nad samooceną, motywacją i działaniem klientów - czyli także nad elementami, które chciałaby Pani zmienić u siebie. Pozdrawiam.