USG i pęcherzyk ciążowy

To moja druga ciąża (pierwsza niestety obumarła w 8tc), obecnie jestem w 5tc. W zeszłym tygodniu byłam u lekarza, na USG stwierdził pęcherzyk ciążowy wielkości 0,43cm.
Czy to jest odpowiednia wartość dla tego tygodnia?

Dodam tylko, że regularnie wykonuje badanie Beta HCG, cały czas wzrasta w ciągu tygodnia ze 155 do 2500mlU/ml. Czy mogę być pewna, że jeżeli beta wzrasta, to z dzieciątkiem jest wszystko ok? Czy może się tak zdarzyć, że beta wzrasta, a niestety może dojść do poronienia, ciąży obumarłej, czy pustego jaja płodowego? Kiedy na becie będzie widoczne, że coś jest nie tak, jeżeli zrobię rano i okaże się, że jest ok, to może się zdarzyć tak, że wieczorem już nie będzie dobrze?
Dodam, że w pierwszej ciąży plamiłam od samego początku i nie zdążyłam zrobić badania beta HCG, tak więc nie mam porównania tych wyników.
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wszystko przebiega u Pani tak jak trzeba. Na prawidłowy rozwój wczesnej ciąży wskazuje co najmniej dwukrotny wzrost stężenia betaHCG w dwóch pomiarach wykonanych w odstępie dwudniowym. Taki wynik nie gwarantuje oczywiście, że dalej wszystko będzie w normie, ale pozwala sądzić, że najpewniej nie ma istotnego zagrożenia poronieniem czy też ciążą pozamaciczną. Badanie poziomu tego hormonu we krwi nie jest jednak superczułym wskaźnikiem stanu ciąży. Zdecydowanie bardziej miarodajne jest badanie USG z oceną czynności serca płodu. Uwidocznić można ją zwykle od 6 tygodnia ciąży. Tymczasem proszę się nie martwić na zapas- nie ma Pani ku temu powodów!
Pozdrawiam serdecznie.