Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

USG tarczycy i biopsja tarczycy

U mojej mamy stwierdzono podkliniczna nadczynnosc tarczycy kilka lat temu ( 1 z platow tarczycy siegal juz za mostek, stwierdzono tez guzki) ale ze wzgledu na wiek endokrynolog zalecila leczenie jodem. Po wykonaniu biopsji mama przyjela tabletke jodowa w 2011 roku. W tym roku 2014 endokrynolog zrobila mamie usg ktore wykazalo zwapnienia na tarczycy i zlecila zrobienie nastepnej biopsji celem upewnienia sie czy nie dzieje sie cos zlego. Czy konieczna jest ta biopsja i czy jest ona bezpieczna ?
KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Jeśli zaleciła ją prowadząca mamę endokrynolog, to proszę ją wykonać. Jeśli mama bierze jakieś leki przeciwkrzepliwe, to proszę to zgłosić, bo trzeba je przed biopsją odstawić, aby zapobiec ewentualnemu krwawieniu i wytworzeniu się krwiaka. Biopsja tarczycy nie jest badaniem zbyt inwazyjnym i jest z reguły bezpieczna, więc proszę się nie obawiać. Pozdrawiam

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy