Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 2 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Nie ma czegoś takiego jak "nerwica" po prostu - są rożne rodzaje zaburzeń nerwicowych i każde z nich ma swoje własne charakterystyki. Nie da się generalizować w tym zakresie. Tym, co z pewnością pojawia się w zaburzeniach ze spektrum nerwic to obniżony nastrój, apatia, lęk, dyskomfort w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Do dokonania poprawnej diagnozy niezbędna jest osobista wizyta u specjalisty - psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Do diagnozy służy wywiad kliniczny, a także różnego rodzaje testy kwestionariuszowe (a użycie konkretnego testu zależy od preferencji diagnosty). Pozdrawiam.

0

Mianem "zaburzenia nerwicowe" określa się całą grupę zaburzeń m. in.: zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie z napadami paniki, zaburzenie obdsesyjno-kompulsyjne etc. Często jednak pacjenci określają "nerwicą" zespól objawów takich jak stan ciągłego napięcia, bolesność mięśni, przyspieszone bicie serca, problemy ze złapaniem oddechu w określonych sytuacjach, zawroty głowy, nudności itp. Słowem, trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie nie wiedząc co dokładnie ma Pani na myśli mówiąc "nerwica". Jeśli Pani obawy dotyczą stanu Pani ciała (np.; kołatanie serca, duszności, ból w jakiejś okolicy ciała) to warto by było skonsultować się z internistą, żeby odnaleźć przyczynę somatyczną tych objawów. Równocześnie dobrze by było gdyby skonsultowała się Pani z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym lub psychiatrą, który w trakcie rozmowy z Panią, dopytując o różne szczegóły postawi diagnozę. Pozdrawiam

0

Dzień dobry, zaburzenia nerwicowe to bardzo szeroka kategoria zaburzeń. Warto rozpocząć od sprawdzenia swojego ogólnego stanu zdrowia - lekarz rodzinny kieruje na takie badania. Jeżeli podstawowe badania nie wykażą żadnych zaburzeń należy się udać do lekarza psychiatry oraz do psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0

Dzień dobry,

Od rozpoznania/diagnozowania nerwicy jest lekarz psychiatra. I dopiero on - po zbadaniu - może ew. zlecić wykonanie badań, jeżeli będzie widział taką konieczność.

0

Rozpoznanie nerwica jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz. Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy