W jaki sposób zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe?

Mam 31lat chciałabym schudnąć bo w ostatnim roku przytyłam ponad 1kilo najbardziej przeszkadza mi odstające brzuch. Jem nie wiele bo dwa posiłki dziennie jest to obiad zazwyczaj brokuły kalafior pieczarki ziemniaki zamieniłam na ryż i makarony. Chleba nie jem prawie wcale. Co zrobić by zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

zmiana nawyków żywieniowych jest długotrwałym procesem, ale na pewno możliwym. Dieta, połączona z aktywnością fizyczną (przykładowo spacery, pływanie) poprawią Pani samopoczucie, jak również umożliwią redukcję masy ciała. Po pierwsze należałoby ustalić swoje zapotrzebowanie energetyczne. Spożywanie 2 posiłków dziennie nie jest dobrym pomysłem. Minimum to śniadanie, obiad, kolacja. Ostatni posiłek spożyty 2 h przed snem. Warto wziąć do pracy przekąskę w postaci jogurtu naturalnego czy owocu (zjeść jako II śniadanie). Oprócz ilości spożywanej żywności, liczy się też jej jakość. Jeśli jest Pani osobą zdrową to powinna Pani zamienić ryż biały na brązowy, makaron jasny na ten pełnoziarnisty. Ziemniaki nie są wysokokaloryczne, a często dodatki, którymi je polewamy. Chleb jak najbardziej może być w diecie, korzystniej gdyby był to chleb pełnoziarnisty. Istotną kwestią jest dbanie o prawidłowe nawodnienie. Należy wypijać co najmniej 2 l wody dziennie (często bagatelizujemy, a naprawdę jest to ważne). Życzę powodzenia w zmianie swoich przyzwyczajeń. Gdy będzie Pani konsekwentna w sowich działaniach, na pewno zobaczy Pani efekty.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny