Wczesne siwienie, napady lękowe, maniakalne obrywanie paznokci i myśli samobójcze a wybór specjalisty

Czy bardzo wczesne siwienie (22 lata), maniakalne "obdzieranie" paznokci (zdarzyło się mi zedrzeć paznokcie kompletnie), napady lękowe, myśli samobójcze, niska samoocena, oraz kilka innych przypadłości można przypisać jednej dolegliwości? Do jakich lekarzy powinienem się zgłosić? Oraz jak zrobić to dyskretnie. Nie chciałbym martwić najbliższych czy narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności z tego powodu.

Witam serdecznie,
Objawy, które opisałeś pasują między innymi do zaburzeń depresyjnych, lękowych lub mieszanych. Odpowiednim dla Ciebie specjalistą byłby lekarz psychiatra lub psycholog. Po prostu idź do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i zapisz się na wizytę. Nie musisz się martwić o dyskrecję - zarówno psychologa jak i psychiatrę obowiązuje tajemnica zawodowa.
Pozdrawiam

Witam Pana Serdecznie,

Jestem w stanie zrozumieć, co Pan czuje i jak trudno jest Panu te objawy kontrolować.

Z drugiej strony cieszy mnie, że widzę u Pana dużą chęć poradzenia sobie z trudnościami.
I to jest dobry znak!
Proszę nie czekać i udać się do specjalistów- do psychiatry i do psychologa ( w ramach NFZ-tu lub prywatnie).

Gdyby pojawiła się myśl samobójcza, proszę skontaktować się telefonicznie z całodobowym i bezpłatnym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Krakowie, przy ul. Radziwiłłowskiej 8 B, tel. 12 421 92 82, gdzie wyspecjalizowani specjaliści udzielili by Panu potrzebnej pomocy i wskazówek.

Życzę Panu sił i dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

Pisze Pan o bardzo uciążliwych objawach, które wyraźnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W sytuacji, gdy mówi Pan o występowaniu myśli samobójczych, obsesji, lękach itp. można mówić o różnych zaburzeniach. Nie jestem w stanie bez rozmowy z Panem stwierdzić konkretnej przypadłości. Nie podlega jednak wątpliwości fakt, że powinien Pan skorzystać z pomocy specjalisty.

Doceniam odwagę, związaną z poszukiwaniem pomocy i zwróceniem się do nas - specjalistów, po radę.

Rozumiem, że nie chciałby Pan niepokoić bliskich, tak więc polecam wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego bądź prywatnie u psychiatry, aby zdiagnozował Pana trudności, a następnie zachęcam do zapisania się na psychoterapię, w celu lepszego zrozumienia obecnych objawów, poznania ich źródeł i poradzenia sobie z nimi, by móc poprawić swoje funkcjonowanie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA