Czy zmiana krwawienia może oznaczać ciążę?

Witam, mam pytanie dotyczące miesiączki. Otóż w dniu, kiedy dostałam miesiączkę najpierw była krew (początek) potem (po kilku godz.) zmieniło się i jest brązowa. Nie jest tak obfita jak zwykłe krwawienie. Jak pamiętam miałam w pierwszym dniu słabe właśnie brązowe "krwawienie", które dawało mi sygnał, że dostałam okres. Zdarzało się, że występowała taka sama sytuacja na koniec okresu. Jednakże trwało to góra 1 dzień, dziś jest to już drugi i troszkę się martwię. Zażywam od końca stycznia lek tetralysal na trądzik, zauważyłam też u siebie rozstępy (mam na pupie dosyć rozległe, teraz świeże na udach), ale nie przytyłam, w ogóle to jestem szczupła. Nic mnie nie boli, nie mam żadnych objawów, abym była w ciąży. Kiedy miałam okres zawsze mniej lub bardziej bolał mnie brzuch i troszkę piersi. Tym razem, jak zwykle pobolały mnie piersi, kiedy dostałam "niby" okres bóle piersi ustąpiły (tak miałam wcześniej). Natomiast z brzuchem jest tak, że pobolewa mnie, ale tak jak przy PMS. No i martwi mnie ta brązowa chyba krew. Nie wiem może to problemy z hormonami, już kiedyś sygnalizowała mi to kosmetyczka jak nie dawała sobie rady z moją twarzą, rozstępami, przebarwieniami itp. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Zmiana charakteru miesiączki nie musi być objawem ciąży. Oczywiście, jeżeli jest Pani aktywna seksualnie, to wskazane jest kontrolne wykonanie testu. Należy jednak pamiętać, że krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się zaledwie u kilku-kilkunastu procent pacjentek. Krwawienie w postaci brązowych plamień świadczy o skąpym charakterze miesiączki. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku osłabienia organizmu (przemęczenie, stres, stosowanie restrykcyjnej diety, zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie niektórych leków). Może być również objawem zaburzeń hormonalnych. W tym przypadku zmiana charakteru krwawienia powinna trwać jednak przynajmniej 3 miesiące. Jednorazowa zmiana nie jest powodem do niepokoju. Pozdrawiam