WSKAZÓWKI ODNOŚNIE WYNIKÓW

Witam, jestem kobietą, mam 24 lata. Zaniepokoiły mnie ostatnie wyniki badań. Chciałam podkreślić, że od 7 lat leczę niedoczynność tarczycy i od 4 lat mam problemy z hemoglobiną, waha mi się od 4 do 9. Od roku poziom nie spadł mi poniżej 9, jednak płytek mam 599 tys. HGB 9.2, WBC 6.1, RBC 4.39, PCT 427, MCV 68, MCH 21.0, MCHC 30.6, RDW 15.2, MPV 7.1, PDW 13.8, OB13 mm po 1 godz. W badaniach moczu UBG 2, ASC 20. Nie biorę leków poza jednym oraz żelaza + witamina C, nie biorę tabletek antykoncepcyjnych.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

iepokojący jest w Pani wynikach niski poziom hemoglobiny, utrzymujący się od kilku lat. Parametry morfologii sugerują niedobór żelazaPłytki krwi 420 tys. to norma, 599 to za dużo. Nie wiem, czy miała Pani przeprowadzoną diagnostykę niedokrwistości oraz jak długo przyjmuje już Pani żelazo. Na ogół przyjmuje się żelazo przez 3 miesiące i sprawdza się morfologię. Jeśli nie ma poprawy należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu i wykonać dodatkowe badania, m.in. krzywą wchłaniania żelaza, badania przewodu pokarmowego. Utrzymywanie się hemoglobiny między 4 a 9 g/dl nie jest prawidłowe w Pani wieku.

Ponadto w moczu obecny jest urobilinogen, co może świadczyć o chorobach wątroby lub o żółtaczce hemolitcznej.

Proponuję więc wizytę u lekarza rodzinnego, przedstawienie Pani sytuacji, wyników badań oraz w dalszej kolejności wizytę u hematologa.