Wskazówki po operacji usunięcia trzonu macicy z jajowodami

Jestem 2,5 tygodnia po usunięciu trzonu macicy z jajowodami laparotomia .Rana goi się dobrze , tylko przy ranie jest na całej linii zgrubienie , czy to jest normalne ? czy mogę się schylać i podnosić ciężary do 2 kilogramów, nie dostałam zadnych wskazówek po operacji czego mam unikać.

Witam. Zgrubienie w ranie najprawdopodobniej jest wynikiem organizowania się blizny, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli chodzi zaś o rekonwalescencje po operacji to zdecydowanie powinna Pani prowadzić oszczędzający tryb życia - minimum 4 tygodnie po operacji proszę nie dźwigać i unikać forsownego wysiłku fizycznego.