Wychowywanie zbuntowanej nastolatki

Co zrobic z nastolatka ktora jest wiecznie zbuntowana i ciagle ma pretensje do calego swiata.Problem wiekszy to taki ze ciagle klamie.wydaje mi sie ze zrobila sobie swoj swiat pelen kłamsw.zapisalam ja do psychologa .naopowiadala takich bredni -klamstw ze nie moglismy w to uwierzyc ze jest do tego zdolna.opowiada historie ktore maja w innych ludziach wzbudzic współczucie.ma okropne wahania nastroju .raz jest arogancka a za chwile super usmiechnieta .nie mamy juz sily z mezem dla niej.

Witam Pana
to co czasami jest pomocne w takich sytuacjach które Pan opisuje to wspólne spotkania nastolatki i jej rodziców z psychologiem. Właśnie w tym celu aby Państwo jako rodzice mieli możliwość powiedzenia swojego zdania i usłyszenia tego co mówi córka, a także żeby nie dopuszczać do tego że nastolatka opowie na Państwa temat różne nieprawdziwe fakty. Rozumiem że jest Państwu jako rodzicom trudno, dlatego warto "grać" w otwarte karty z nastolatką i mówić jak państwo się czują.
Anna Suligowska

Witam. Najkorzystniej zadziałałyby wspólne spotkania z psychoterapeutą. W tym wieku burza hormonów może wpływać na tak wielkie zmiany nastroju. Warto zrobić badania w tym kierunku. Poza tym dużo prowadzić mądrych rozmów z córką. Nie pouczać jej, tylko zestawiać jej pomysły z rzeczywistością. Nauczyć ją ponoszenia odpowiedzialności za swoje zachowania. Wyznaczyć ramy, których nie powinna przekraczać, ponieważ będzie to skutkowało czymś, co sami określicie jako "karę". Jako rodzice określacie wartości jakie mają być honorowane w Waszym domu. Dziecko powinno mieć obowiązki do wykonania, żeby czuło odpowiedzialność za konkretny zakres wspólnoty. Chwalcie ją za dokonania, mówcie, że cenicie w niej to a to, że cieszy Was, że podjęła się robienia czegoś, że wykazał się wrażliwością w jakiejś sytuacji itp. Doceniajcie ja i pokazujcie, że jest ważna i kochana. Warto zaangażować ją do wspólnie ciekawie spędzonego z Wami czasu. Żeby było sporo radości. Powodzenia

Warto spróbować skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego. Wspólna praca całej rodziny nad zmianą, przy jednoczesnym uczestniczeniu w procesie terapeutycznym (i konfrontowaniu potrzeb, oczekiwań, emocji na bieżąco) ma szansę zadziałać szybciej i bardziej skutecznie.