Ciśnienie rozkurczowe a jego wysoki wynik

Witam! Mam 27 lat, dwoje dzieci i mam problem. Czy to może oznaczać nadciśnienie. Mierząc ciśnienie skurczowe zawsze mam w normie, natomiast rozkurczowe, 100, 99, 96, 94 mierzone wieczorem a mierzone rano 89, 86 . Czy takie ciśnienie jest w normie czy powinnam reagować, jakie badania mogę wykonać? Jak jestem u lekarza zawsze mam normalne ciśnienie, natomiast mierząc nadgarstkowym ciśnieniomierzem w domu, rozkurczowe zawsze jest wyższe .Czy jest możliwy błąd ciśnieniomierza? Niedawno go kupiłam, wiec trochę to dziwne żeby był zepsuty. Czy będę przy takim ciśnieniu musiała brać już leki. A może po prostu kiedy sama mierzę ciśnienie, to bardziej się denerwuję i stąd taki wynik? Albo może rzeczywiście jest zepsuty ten ciśnieniomierz i pokazuje błędnie top ciśnienie rozkurczowe. Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Witam!

Trzeba podkreślić, że podstawą rozpoznania nadciśnienia tętniczego jest wykonywanie pomiarów obiektywnym ciśnieniomierzem (sfigmomanometrem). Zazwyczaj aparaty automatyczne nadgarstkowe nie wskazują rzeczywistego ciśnienia, gdyż na wynik ich pomiaru wpływa więcej czynników. Proponuję mierzyć ciśnienie zwykłym manualnym aparatem z mankietem (cena ok 50-70 zł) rano i wieczorem, nigdy po wysiłku fizycznym. Ogólnie przyjęte normy od których można rozpoznać nadciśnienie to, co najmniej, 140 mmHg skurczowego lub co najmniej 90 mmHg rozkurczowego ciśnienia. Jeśli ciśnienie nie spełnia tych kryteriów to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli skoki ciśnienia mają związek ze stresem emocjonalnym, to proponuję stosować ziołowe preparaty uspokajające. W celu optymalizacji wartości ciśnienia przy wartościach nie przekraczających znacznie 140/90 i przy braku cukrzycy, niepaleniu papierosów i prawidłowych wartościach lipidowych nie ma konieczności stosowania leków, wystarczającym sposobem może być regularny wysiłek fizyczny oraz dieta oparta na zasadach zdrowego żywienia. Takie same zalecenia ogólne powinny być stosowane przy ciśnieniu 130-140/85-90. Proponuję wykonywać regularne pomiary przez ok 10 dni i w przypadku ewidentnych odchyleń od normy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wykonania odpowiednich badań (morfologia krwi, bad. ogólne moczu, OB, CRP, TSH, mocznik, kreatynina, USG jamy brzusznej) i wdrożenia ewentualnego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Wysokie ciśnienie rozkurczowe może być spowodowane długotrwałym stresem lub, jeśli nie towarzyszy mu zbyt wysokie ciśnienie skurczowe, nieprawidłowymi pomiarami ciśnienia tętniczego.

Jeśli spowodowane jest stresem pomocne mogą być niektóre techniki relaksacji. Można też prze snem próbować wypić melisę lub inne herbatki ziołowe. Poza tym ważny jest też regularny wysiłek fizyczny. Przed pomiarem ciśnienia tętniczego warto jest przez chwilę posiedzieć w spokoju i nie rozpoczynać pomiaru po intensywnym wysiłku. Poza tym efekty może dać regularne uprawianie sportu.

Drugą kwestia jest kwestia pomiaru. Dobre są tradycyjne ciśnieniomierze, jeśli pomiar nimi jest niemożliwy, w takich wypadkach trzeba sprawdzić czy ciśnieniomierz jest dobrze skalibrowany. Poza tym pomiary należy prowadzić regularnie. W większości przypadków podwyższone ciśnienie rozkurczowe występuje razem ze skurczowym. Prawidłowe wartości to 140/90 mmHG i poniżej. Pytaniem jest też jak dalece wartości Pani ciśnienia rozkurczowego odbiegają od nich.

Proponowałabym przez 2 tygodnie spróbować uprawiać więcej ruchu, regularnie mierzyć ciśnienie oraz spróbować niektórych metod relaksacji. Jeśli wartości ciśnienia rozkurczowego będą nadal znaczni odbiegać od normy, proszę skontaktować siez lekarzem rodzinnym. Niektóre leki obniżają jedynie ciśnienie rozkurczowe, po przeanalizowaniu całej sytuacji jeszcze raz lekarz rodzinny pomoże ewentualnie dobrać dalsze leczenie. Przy jedynie nieco podwyższonych wartościach ciśnienia w pierwszej kolejności stosuje się jednak zwiększoną ilość ruchu, zdrową dietę np. z małą ilością soli. Leczenie farmakologiczne pozostawia się jako ostateczność, zwłaszcza u młodych osób.