Z czego wynika podatność na depresję lub nerwicę lękową?

Dlaczego właściwie niektórzy ludzie są podatni na depresje, nerwice lękowe, itp. i po okresowym przyjmowaniu leków, taka sytuacja może się powtórzyć? Skąd to się bierze? Czy to jakieś uwarunkowanie genetyczne, czy po prostu wrodzona mniejsza lub większa odporność organizmu sprawia, że sami "nie dajemy rady"?
ponad rok temu

Dzień dobry!

Uwarunkowania genetyczne, czynniki wrodzone (np. temperament), ale też w dużym stopniu czynniki osobowościowe - cechy charakteru kształtowane od wczesnego dzieciństwa, w atmosferze domu rodzinnego, obserwowane wzorce zachowań, - relacje z najbliższymi, samoocena, ważne wydarzenia w historii życia itp.

Pozdrawiam!