Zaburzenia lękowe - co mam robić?

Witam. Mam 26 lat, jestem kobieta. Od 2008 roku cierpię na zaburzenia lękowe z napadami lęku. Zażywałam S*** przez 15 miesiecy. Po ukończeniu 3-miesięcznej terapii grupowej i odstawieniu leków wszystko wróciło i od stycznia tego roku jestem ciągle na zmianie leków, bo nie działają. Nie wiem co mam robić - do terapii grupowej nie chcę wracać, bo chyba się jeszcze bardziej zdołowałam, a na indywidualną muszę czekać aż do września. Nie stać mnie nawet na 1 sesję w miesiacu. Mam myśli samobójcze (chyba), ale na ostatniej rozmowie lekarz stwierdził, że nie chce mnie dać do szpitala, bo jeszcze bardziej wyjdę zdołowana, ponieważ tam są cięższe przypadki. Moje myśli zaczęły się od samobójstwa kolegi rok temu. Nie potrafię teraz odróżnić, czy to jest lęk przed zrobieniem tego samego, czy moje myśli (są w głowie cały dzień). Brałam już P***, E***, teraz dostałam M***, a E*** mam zmniejszony do 1/2 tabletki, do tego A*** rano i wieczorem. Po S*** czułam się dobrze (maksymalna dawka), ale czy ten lek zadziałałby znowu, jeśli te nie działają? Czy ja z tego wyjdę i będę żyła normalnie? Nie miałam żadnych badań, jakie powinnam wykonać? Czy jakaś choroba może wywoływać te wszystkie objawy (silne osłabienie, lęki, natrętne myśli, trzęsienie w środku, ścisk w klatce piersiowej, drętwienie kończyn i wiele innych)? Proszę o odpowiedź na moje pytania.

Witam!

Problemy somatyczne towarzyszą zaburzeniom psychicznym. Jest to reakcja organizmu na problemy, z jakimi zmaga się psychika. Takie objawy nie są zwykle związane z chorobą fizyczną, ale właśnie ze stanem psychiki. Napady lęku potęgują takie objawy. Działa to na zasadzie samonakręcającego się koła - pojawia się napięcie, wywołuje uczucie ucisku w klatce piersiowej, to wywołuje większy lęk, przez co dolegliwości fizyczne się nasilają. W takich momentach również inne przypadłości będą się nasilały.

Pani problemy są związane z zaburzeniami psychicznymi. Warto także o tych objawach somatycznych porozmawiać z lekarzem psychiatrą. Powinien on wziąć to pod uwagę w momencie dobierania odpowiednich leków. Proszę także mówić mu o tym, jak się Pani czuje po nowych lekach i czy widzi Pani poprawę. Ważne jest, że leki psychoaktywne zwykle zaczynają dawać widoczną poprawę dopiero po dłuższym czasie regularnego stosowania według zaleceń lekarza.

Lekarz psychiatra przepisując leki, stara się dobrać ich rodzaj i dawkę do Pani indywidualnych potrzeb, dlatego należy się stosować do jego wytycznych. Wszystkie związane z tym problemy i dolegliwości powinna Pani konsultować z lekarzem prowadzącym.

W sprawie myśli samobójczych i natręctw warto skorzystać z  doraźnej pomocy psychologa. W trakcie oczekiwania na terapię indywidualną mogłaby Pani skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Znajdzie ją Pani w poradni zdrowia psychicznego lub instytucjach zajmujących się pomocom osobom z zaburzeniami psychicznymi. Spotkania z psychologiem pozwolą Pani porozmawiać o problemach, poszukać rozwiązań, popracować nad najtrudniejszymi zagadnieniami. Pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne i złagodzić dolegliwości wywołane napadami lęku.

Pozdrawiam