Zaburzenia lękowe u 21-letniej kobiety

Witam mam 21 lat i stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe.. strasznie boje się udaru i śmierci ostatnim czasem serce mi zaczyna szybciej bić i czuję jakbym miała pełną głowę i dlatego boje się że to udar nigdy nie miałam problemów z ciśnieniem zawsze miałam prawidłowe co robić?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
diagnoza i rozpoznanie zaburzenia to pierwszy krok w celu podjęcia formy leczenia i pomocy. Skoro pisze Pani, że ma rozpoznane zaburzenia lękowe, to występujące objawy związane z przyspieszonym biciem serca są właśnie tego objawem. Oczywiście warto przebadać się również somatycznie pod kątem kardiologicznym, aby mieć pewność, że w tym aspekcie wszystko działa prawidłowo. W przypadku zaburzeń lękowych skuteczna jest psychoterapia. Oczywiście to zależy od rodzaju zaburzenia, zaawansowania i jego nasilenia. Jedną z skutecznych metod terapii jest terapia poznawczo-behawioralna indywidualna bądź grupowa. W przypadku bardziej zaawansowanych zaburzeń lękowych zaleca się również farmakoterapię, którą konsultuje i przepisuje lekarz psychiatra. Leki są doraźną formą pomocy i zawsze należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Można również łączyć pomoc psychologiczną z farmakoterapią. Jednak kluczowa jest terapia, która pomaga pacjentowi radzić sobie z lękami i zmienić sposób myślenia o lęku. Jest to proces długotrwały i wymagający poświęcenia i wysiłku ze strony pacjenta, jednak pomaga osiągnąć bardzo dobre rezultaty poprawiając komfort życia.

Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl