Zauroczenie w psychoterapeucie

Uczęszczałam na terapię do psychologa. W pewnym momencie poczułam silne zauroczenie. Odprowadzał mnie, proponował wspólną jazdę tramwajem, znajdował dla mnie czas, gdy chciałam, mogłam dzwonić o każdej porze dnia i nocy, terapie trwały nawet 2h, rozmawialiśmy o wszystkim. Poza tym lustrował mnie wzrokiem. O swoim uczuciu powiedziałam terapeucie, ale nie było zmian. Terapię zakończyłam pół roku temu. Czuję, że zauroczenie pozostało. Czy powinnam go poinformować? Jak sobie z tym poradzić?

Kodeks etyczny zabrania terapeucie nawiązywania relacji uczuciowych z klientami, także po zakończeniu procesu.
To, że zauroczenie pozostało również jest naturalne - terapeuta zapewne dawał Pani sporo uważności, docenienia. Bywa, że od uważności i akceptacji krok do zauroczenia.
Co dalej? Proszę zastanowić się, co mówi Pani zauroczenie? Tak naprawdę, co Panią zauroczyło: człowiek, czy coś czego Pani brakuje w życiu, co chce Pani otrzymywać od innych (np. wspomniana uważność)?.
Pani uczucie zapewne z czasem minie - jednak warto się mu przyjrzeć, być może refleksja będzie ważnym dopełnieniem terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Eliza Wolańczyk

Zakochanie podczas psychoterapii jest procesem, który się zdarza. Warto byłoby o nim porozmawiać, przepracować w terapii- jeśli ma Pani taka możliwość. Ważne jest to, że przez trwające w Pani uczucie relacja terapeutyczna i terapia jakby nie jest zakończona.

Zakochanie w terapeucie może być ważnym etapem pracy terapeutycznej. W tym przypadku jednak terapeuta popełniał błędy - terapia powinna mieć wyznaczone ramy, a on je przekraczał. W takiej sytuacji z emocji przeniesieniowych stawały się one emocjami bardziej osadzonymi w rzeczywistości Pani i terapeuty.