Złe samopoczucie, duszność i zmęczenie u 60-latki

Witam. Mam 60 lat. Od długiego czasu źle się czuję. Bardzo szybko się męczę. Często dokuczają mi duszności które pojawiają się również w spoczynku. Brak mi powietrza podczas pochylania się jak również w czasie posiłku co wydaje mi się dziwne. Byłam badana przez pulmonologa który wykluczył przyczyny płucne. Tak prosta czynność jak np. odkurzenie mieszkania powoduje duszności, duże zmęczenia oraz oblewają mnie poty. Bardzo mnie to niepokoi?

Szanowna Pani,

60 lat to wiek średni, w którym niestety ujawniają się dolegliwości, które mogą nieco uprzykrzyć nam życie. Najważniejsze, to wczesna diagnostyka, a w razie potrzeby celowane leczenie mające na celu powrót do normalnej aktywności.Mam nadzieję, że pulmonolog zlecił Pani wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej, a jeśli nie, to warto kontronie takie zdjęcie wykonać.. Proszę oznaczyć sobie TSH celem wykluczenia patologii tarczycy jako przyczyny w/w dolegliwości.Na podstawie rtg płuc można wyciągnąć sporo ciekawych wniosków. Warto wykonać również spirometrię, która pozwoli wykluczyć część chorób płuc, które mogą być przyczyną wymienianych przez Panią dolegliwości. Dodatkowo ekg.Z badań laboratoryjnych proszę wykonać morfolohgię krwi oraz gazometrię. Z wynikami warto wybrać się do lekarza, który jest lekarzem, bo kocha medycynę i pacjentów :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Marek Derkacz