Zmiana smaku w ciąży

witam mam pytanie czy jest to normalne ze w ciazy ma sie ochote no rzeczy ktore nigdy sie nie lubilo a te co zawwsze smakowaly odrzucaja? czy to nie ma wogole w ciazy znaczenia

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście w czasie ciąży istnieje szansa na to iż kobiece gusty kulinarne ulegają zmianie.

Witam. Ciąża jest bardzo specyficznym stanem, wtedy kobietą rządzą hormony. Może się też tak zdarzyć, że ma się ochotę na inne, dotąd nie spożywane produkty, pokarmy. Po części może to być związane z niedoborami różnych składników, ponieważ musi Pani odpowiednio odżywić siebie jak i rosnące maleństwo. Organizm sam czasami daje nam sygnał, że jakiegoś składnika jest za mało, wtedy np. mamy ochotę na coś konkretnego, produkt bogaty w ten składnik np.ochota na kapustę kiszoną? jest bardzo bogata w wit. C; nabiał, jogurty - może brak nam wapnia i wit.D. Jeśli ma Pani ochotę na zdrowe i pełnowartościowe produkty to nie ma problemu, natomiast jeśli są to niezdrowe przekąski typu fast-food, słodycze, to trzeba je ograniczyć. Raz, że nie dostarczają Pani ani dziecku żadnych wartości odżywczej, są źródłem zbędnych kalorii, a więc ciężko będzie zrzucić nadprogramowe kilogramy po urodzeniu dziecka, a dodatkowo fast-foody są źródłem soli (sodu), co przy nadmiarze może doprowadzić do nadciśnienia i groźnego u ciężarnych stanu przedrzucawkowego. Pozdrawiam i życzę zdrowia dla Pani i maleństwa!