Zmiany zwyrodnieniowe w badaniu MR kręgosłupa

Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w sekwencji SE uwidoczniło zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego C5/C6 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2- zależnych (odwodnienie) oraz nieznacznym obniżeniem wysokości. Na poziomach C3/C4 i C4/C5 pośrodkowe wypukliny k/m modelują worek oponowy z minimalnym modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego na poziomie C4/C5. Na poziomie C5/C6 szerokopodstawna pośrodkowa -lewoboczna wypuklina k/m zwęża prawy zachyłek boczny kanału kręgowego

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisywane w badaniu zmiany mają dwojaki charakter. Jest to wynika zarówno choroby zwyrodnieniowej jak i zmian przeciążeniowych. Mogą one powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe, tj parestezje, drętwienia, ból, ucisk kończyn itp. W tej sytuacji warto zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny jest zabieg operacyjny, choć w pierwszej kolejności można wdrożyć rehabilitację.