Zwężenie przestrzeni międzykręgowych w wyniku RTG a dyskopatia

Witam prosze mi powiedziec na opisie rtg jest ze mam zwezenie przestrzeni m-k na poziomie L5/S1 to znaczy ze moj dysk jest wysuniety i tworzy przepulkine (dyskopatie)Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli chodzi o zwężenie przestrzeni międzykręgowej będzie ona spowodowana zmniejszeniem wysokości krążka międzykręgowego. Prawidłowo krążek składający się z 76% z wody i związków białkowo-węglowodanowych ulega po pewnym czasie odwodnieniu. Jest to spowodowane przeciążeniami, siedzącym trybem życia. Może to także oznaczać naturalny proces starzenia się kręgosłupa. Poprzez zmianę trybu życia można ten proces spowolnić.