Życie z Zespołem Aspergera

Witam. Mam 20 lat i Zespół Aspergera. Mimo, że ponad rok mam prawo jazdy, to mam lęki przed jazdą samochodem w pracy, choć po prostych trasach, które są blisko. Na szczęście jadę tam gdzie wiem, jak dojechać. To jest praca u osoby w rodzinie, dlatego. Ale i tak mam lęki. Niedawno moja siostra zapytała się mnie, czy pojadę jej samochodem załatwić jedną sprawę. Załatwiłem ją, ale w momencie gdy mnie się zapytała o to, nagle serce zaczęło mi szybciej bić. Czy automat w samochodzie pomoże mi na lęk?

Witam,
choć lęk jest zrozumiały, to są możliwości jego przezwyciężania, typowo jest to psychoterapia. Takie rozwiązania jak automat są takim jakby unikaniem tego lęku, a można mu stawiać czoła i ułatwić sobie tym samym życie w ogóle. Pozdrawiam i zachęcam do działania!

Lęk przed samodzielnym prowadzeniem samochodu jest naturalny u nowych kierowców, czasem występuje nawet u tych "bardziej doświadczonych". Być może pomogłoby Panu, gdyby początkowo jeździł z Panem jakiś znajomy, bardziej doświadczony kierowca. Przyczyna tego lęku może być ulokowana w jakimś konkretnym miejscu, nie jestem w stanie powiedzieć czy automatyczna skrzynia biegów rozwiązałaby Pana problem. Jeżeli ten lęk będzie się wciąż utrzymywał proponuję osobiście skonsultować się z psychologiem i razem poszukać najodpowiedniejszego rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Kto i kiedy zdiagnozował u Pana ZA? Osobiście zalecam konsultację psychiatryczną celem wydania rzetelnej oceny stanu psychicznego oraz włączenie psychoterapii do leczenia podstawowego.

Witam,
Zachęcam Pana do konsultacji z psychoterapeutą celem szerszego omówienia swoich trudności. Automatyczna skrzynia biegów z pewnością pomoże Panu w doraźnym radzeniu sobie z prowadzeniem samochodu, gdyż będzie mógł Pan lepiej skupić się na drodze.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.