Bardzo proszę o zestaw podstawowych badań w cukrzycy typu 2

Od wczoraj wiem, że mój Tato ma cukrzycę, dopiero zaczynam czytać i poznawać, czym jest ta choroba, ale bardzo proszę o zestaw podstawowych badań. TATO MA 72 LATA, 15 KG NADWAGI, UCINA SOBIE DRZEMIKI POPOŁUDNIU, BARDZO SIĘ POCI, POZIOM CUKRU RANO PRZED POSIŁKIEM POWYŻEJ 200, ALE W OSTATNIM TYGODNIU ZDARZYŁO MU SIĘ MIEĆ POWYŻEJ 500 I 140. TROCHĘ JESTEM ZAGUBIONA, A TRZEBA MU POMÓC.

ponad rok temu

Witam!

W sytuacji świeżego rozpoznania cukrzycy konieczna jest wizyta w poradni diabetologicznej. Oprócz leków, które ojciec otrzyma (na podstawie wyników pomiarów stężenia glukozy na czczo, jak również całego dobowego profilu pomiarów glikemii), zostaniecie tam Państwo poinstruowani odnośnie diety, jaką powinien stosować, jak również planu leczenia cukrzycy oraz działań, mających na celu zapobieganie powikłaniom choroby. Konieczne będzie wykonanie szeregu badań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości, do których doszło w przebiegu cukrzycy zanim została ona jeszcze zdiagnozowana.

Pyta Pani o badania, jakie należy wykonać po ustaleniu rozpoznania. Cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - z tego powodu ważna jest kontrola także pozostałych czynników, takich jak ciśnienie tętnicze, gospodarka lipidowa (oznaczenie cholesterolu, triglicerydów). Cukrzyca powodując zmiany w naczyniach krwionośnych, upośledza funkcję nerek (stąd konieczne jest oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi oraz albuminy w moczu), serca (wykonuje się rutynowo badanie EKG, czasem też próbę wysiłkową), prowadzi do zmian w siatkówce (stąd potrzeba zbadania dna oczu). Zmiany w nerwach i naczyniach kończyn dolnych prowadzić mogą do tzw. zespłu stopy cukrzycowej, stąd potrzeba zbadania stóp.

Zestaw badań, które należy wykonać jest ustalany przez lekarza prowadzącego, po uwzględnieniu przez niego danych z wywiadów i badania pacjenta.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.