Biorę pierwsze tabletki antykoncepcyjne, ale zmieniłam godzinę przyjmowania - czy jestem już chroniona?

Witam serdecznie! W sobotę (12.02.11) w pierwszym dniu cyklu wzięłam swoją pierwszą tabletkę antykoncepcyjną o godzinie 10.00. Postanowiłam jednak zmienić godzinę ich kolejnego przyjmowania na wieczór, na godzinę 21.00, więc stopniowo przesuwałam sobie czas brania ich: następnego dnia w niedzielę przyjęłam tabletkę o 13.00, w poniedziałek o 19:00, a od dziś (15.02.11) planuję pozostać przy godzinie 21.00. I stąd moje pytanie, czy tak nieregularne przyjmowanie swoich pierwszych tabletek (pierwsze cztery dni), jednocześnie z zachowaniem pory ‘do 12 godzin’, może osłabić ich działanie? Czy mimo rozpoczęcia swojej przygody z antykoncepcją hormonalną jestem już chroniona od pierwszej zażytej w pierwszym dniu cyklu tabletki (zważając na próby przesunięcia godziny przyjmowania)? Gorąco pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Rozpoczynając przyjmowanie preparatu hormonalnego zgodnie z ulotką, czyli pierwszego dnia miesiączki, pełna skuteczność antykoncepcyjna pojawia się wraz z zażyciem pierwszej tabletki. Ponadto opisana przez Panią nieregularność wynikająca z chęci zmiany pory przyjmowania tabletek nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. Wynika to z faktu, że prawidłowo, zmieniała Pani porę przyjmując kolejne tabletki stopniowo kilka godzin później.

Najważniejsze, że nie zostało przekroczone, opisane w ulotkach 12 h.