Brak miesiączki mimo stosowania HTZ - co teraz?

Witam! Jestem kobietą, mam 23 lata. Z powodu wtórnego braku miesiączki (na który leczę się od 5 lat) trafiłam do szpitala ponad pół roku temu. Stwierdzono u mnie niedobór estrogenów (ale podobno niewielki) i zespół policystycznych jajników. Zwrócono mi uwagę na niskie BMI - 17,4. Niestety wiąże się to z moją chorobą refluksową przełyku i nadkwaśnością - bardzo muszę uważać na to co jem, by nie cierpieć za mocno... W szpitalu została mi przepisana HTZ na okres 4 cykli. Po zakończeniu przyjmowania preparatu miesiączka miała samoistnie wystąpić w ciągu dwóch miesięcy. Jednak nie wystąpiła. Moje BMI podskoczyło co prawda do 18,2, ale wiem, że to może być przejściowe przez gromadzenie się wody przy stosowaniu estrogenów. Wiem, że muszę się zgłosić do lekarza, już jestem umówiona u ginekologa. Ale chciałam usłyszeć jakiś pomysł na logiczne wyjaśnienie tego, co może mi dolegać...jakoś w ciągu 5 lat leczenia braku miesiączki środkami antykoncepcyjnymi i w szpitalu nikt nie mógł mi nic wyjaśnić...tylko "zobaczymy". Jestem w takim wieku, że pewnie w ciągu roku-dwóch będę myślała o dzieciach i chce wiedzieć na czym stoję... PROSZĘ O POMOC!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Brak krwawień miesięcznych jest jednym z objawów zespołu policystycznych jajników (PCOS). W przebiegu tego schorzenia może, ale nie musi dochodzić do owulacji, dlatego jeśli jest Pani zdecydowana na dzieci, proszę znaleźć lekarza, który podejmie się zadania przygotowania Pani do owulacji i zapłodnienia. Niestety nie wszystkim kobietom z PCOS udaje się szczęśliwie zajść w ciążę, jednak na pewno nie jest to większość i ma Pani duże szanse na szczęśliwe macierzyństwo.

Gdy będzie Pani już zdecydowana na dziecko zostanie przeprowadzona hormonalna stymulacja jajeczkowania, tak by możliwe było poczęcie dziecka. Inną możliwością jest chirurgiczna interwencja w obrębie jajnika, która charakteryzuje się podobną skutecznością co interwencja farmakologiczna, choć jej mechanizm działania jest inny. Mam nadzieję, że trafi Pani na właściwego lekarza i uda się Pani szczęśliwie zajść w ciążę, czego serdecznie życzę.

Pozdrawiam!