Brak okresu, wypadanie włosów, senność i zwolniony metabolizm po anoreksji a zaburzenia hormonalne

Witam. Dwa lata toczylam walkę z anoreksja. Obecnie moja waga jest prawidlowa 57 kg przy wzroscie 164 cm. od trzech lat nie miesiączkuje . Samopoczucie okropne, wypadające garsciami wlosy, sennośc , nadwrażliwosc na chlód. Zwolniony metabolizm, jem malo intensywnie cwiczę godzinę dziennie przez 7 dni w tygodniu. TSH 4.99 czy może to być niedoczynnośc tarczycy, hashimoto? a moze waga rośnie przez zaburzenia hormonalne, wstrzymany okres ?

Dzień dobry,

Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy zwłaszcza przy tak wysokim TSH- (norma 0 -4,2, a najlepiej 0-2). Aby to potwierdzić należy zrobić dodatkowo - FT3, FT4, oraz anty -TPO.
Często zaburzenia miesiączkowania są spowodowane niedoborem tłuszczu w diecie.
Proszę dorobić badania oraz zgłosić się jak najszybciej do endokrynologa lub lekarza rodzinnego.
Jeśli niedoczynność tarczycy się potwierdzi i wprowadzi Pani leki to organizm ustabilizuje się i zacznie Pani chudnąć. Oczywiście nie można jeść mniej niż 1500 kcal.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam serdecznie,

Negatywne skutki anoreksji mogą być widoczne jeszcze przez długi okres czasu. Pisze Pani o anoreksji w czasie przeszłym jednak nie byłabym tego taka pewna.... Dlaczego Pani je mało a tak intensywnie ćwiczy?? Waga może rosnąc właśnie z tego powodu!! Organizm nie otrzymuje od Pani wystarczającej ilość pożywienia, nie spełnia Pani swojego zapotrzebowania energetycznego i organizm przechodzi w stan alarmu, stan oszczędzania. zaczyna gromadzić zapasy, rezerwę( w postaci tkanki tłuszczowej0 na ciężkie dni głodówki. Nie może Pani tak dalej funkcjonować a natychmiast zwiększyć dzienną kaloryczność. Efekty Pani ćwiczeń nigdy nie będą widoczne jak nie zacznie Pani jeść. W tej chwili zamiast budować mięśnie Pani je spala. Nie można ćwiczyć 7dni w tygodniu. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację i odpoczynek.Ćwicząc tak intensywnie organizm produkuje za dużo testosteronu i to może być również przyczyna braku okresu a z czasem może pojawiać się na ciele nadmierne owłosienie.

Co do stanu Pani tarczycy to prawidłowe stężenie TSH wynosi ok 0,27 a 4,2 mj/l. Może się on różnić w zależności od metody pomiaru stosowanej w danym laboratorium. Zazwyczaj przy otrzymanym wyniku jest podane, jaki zakres jest uznawany za normę. Ma Pani wartość podwyższoną więc można wnioskować o niedoczynności tarczycy. W tym przypadku często następuje wzrost wagi. Proszę wyniki skonsultować z lekarzem który podejmie dalsze kroki.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk